Blog

وب سایت

مهمترین اهداف اوليه از ایجاد يک وب سايت چيست؟

وب سایت :

وب سایت در مفهوم عامیانه به فضایی در اینترنت می گویند که یک صفحه یا تعداد بیشتری از صفحات را در خود جای داده است. به بیان دیگر وب سایت به مجموعه ای از صفحات در اینترنت که متعلق به مکان خاصی هستند، گفته می شود.

در ابتدا ممکن است چندین سوال پیش اید:  مهمترین اهداف اوليه از ایجاد يک وب سايت چيست؟ آیا ایجاد وب سایت ضروری است؟ برای داشتن یک فروش و کسب و کار خوب داشتن یک وب سایت ضرورت دارد یا خیر؟ تاثیر ایجاد یک وب سایت چیست؟ برای رسیدن به این پاسخ ها می بایست با مفاهیم اشنا شد.

آشنایی با مهمترین اهداف اولیه ی ایجاد یک وب سایت

قبل از راه اندازي وب سايت، بايد اهداف آنلاين خود را كاملاً مشخص نماييد. مهمترین اهداف اوليه از ایجاد يک وب سايت چيست؟ در پست قبل به صورت اجمالي با ضرورت تعيين اهداف وب سايت آشنا شديم در اين پست و پست هاي بعد به بررسي جزييات اهداف اوليه و ثانويه راه اندازي وب سايت ، براي داشتن سايتي کارآمد و درآمد زا خواهيم پرداخت .
که در اين راستا بايد تمامي قسمت هاي سازمان حتي كارمندان جزء، كادر فروش و بازاريابي، پشتيباني از مشتريان، فرم سفارش و مديريت را مدنظر قرار داده و درباره آنها فكر كنيد. سپس فهرستي از اهدافي كه در اولويت نخست و اهدافي كه در اولويت ثانويه قرار دارند، تهيه كنيد.
هر يك از اجزا وب سايت، بايستي با اهداف شما ارتباط داشته باشند. اگر تصميم گرفته ايد وب سايت خود را به روز كنيد و يا قسمت هايي را به آن اضافه كنيد و يا قسمت هايي را تغيير دهيد، ابتدا ارتباط اين تغييرات با اهداف اوليه و ثانويه را مورد بررسي قرار دهيد. اگر نتوانستيد ارتباط اين تغييرات را با اهداف خود روشن سازيد، بهتر است يكبار ديگر تغييرات را مورد ملاحظه قرار دهيد.
جالب است بدانيد وب سايت هاي بسياري وجود دارند كه بدون طرح ريزي مناسب و ارتباط با اهداف صحيح راه اندازي شده اند. ولي مسلم است با تعيين اين اهداف، دستيابي به موفقيت سريع تر و زودتر ميسر مي شود.

برخي از مهمترين اهداف اوليه وب سايت عبارتند از:

• تبليغ آنلاين محصولات و خدمات
• فروش آنلاين محصولات و خدمات
• پشتيباني آنلاين از محصولات و خدمات
• اطلاع رساني درباره محصولات و همينطور شركت
• شناساندن نام و آرم شركت

تبليغ آنلاين محصولات و خدمات

هدف برخي از سايت ها فقط تبليغ كالا و محصولات است و مستقيماً قصدي براي فروش محصولات و خدمات ندارند. نمونه بارز چنين سايت هايي سايت يك شركت سينمايي است كه در آن تنها فيلم هايي كه به زودي روانه بازار سينما مي شود تبليغ مي شود.

هدف در اينجا تنها اطلاع رساني درباره فيلم، ايجاد انگيزه در مردم براي تماشاي فيلم و در نهايت بالا بردن تعداد تماشاچيان فيلم در زمان اكران است. سايت هايي كه با چنين هدفي طراحي مي شوند، بايستي داراي عناصري چون كليپ هاي چند رسانه اي (multimedia)از فيلم، تصوير و نوشته هايي درباره بازيگران فيلم و بازاريابي ويروسي )به عنوان مثال movie this about friend a Tell) ، عناصري كه موجب ترغيب بازاريابي گفتاري مي شود، داستان هاي فريبنده درباره فيلم، صدور اعلاميه هايي براي نويسندگان و ساير عناصري باشد كه طراح سايت را در دستيابي به مقصود با توجه به اهداف تعيين شده ياري رساند.

فروش آنلاين كالا و خدمات

فروش آنلاين كالا و خدمات نيز يكي از اهداف اوليه به شمار مي رود. همانطور كه مي دانيد اينترنت عرصه ايي گسترده و بدون مرز جغرافيايي براي تجارت فراهم كرده است.
اغلب اوقات، بازرگانان هدف از تبليغ محصولات و خدمات را با فروش آنها از طريق وب سايت اشتباه ميگيرند و در فروش محصولات خود در وب سايت، دچار شكست مي شوند. علت آن كاملاً واضح است براي اينكه اطلاعاتي درباره كالا و خدمات در اختيار مشتريان قرار نمي دهند و در عوض از آنها تقاضا مي كنند فرم خريد آنلاين را پر نمايند. اين در حالي است كه هر قدر روند خريد از طريق وب سايت را براي مشتريان اينترنتي ساده و سهل نماييد، احتمال اينكه آنها دست به خريد بزنند بيشتر خواهد بود.
بايد جزئيات مربوط به كالا و خدمات، سياست هاي تعويض كالا، مسئله ضمانت و نحوه ارسال كالا را به اطلاع مشتريان برسانيد. اگر قصد داريد به طور مستقيم از طريق وب سايت كالايي را به فروش رسانيد، لازم است مسائل مربوط به امنيت خريد كالا را براي مشتريان توضيح دهيد .

 مهمترین اهداف اوليه از ایجاد يک وب سايت چيست؟

پشتيباني آنلاين محصولات

برخي تصور مي كنند تنها عامل اصلي بر سر راه تجارت آنلاين، فقدان پشتيباني جامع از محصولات و خدمات مي باشد. ولي در واقع بزرگترين امتياز وب سايت اين است كه نه تنها طي ۲۴ ساعت شبانه روز، بلكه در تمامي روزهاي هفته و حتي ۳۶۵ روز سال مي توانيد از كالا و محصولات خود پشتيباني كنيد.
اگر براي اين كار نرم افزاري در نظر بگيريد مي توانيد آن را هر چند وقت يكبار ارتقا را در وب سايت خود بگنجانيد و يا قسمت “پرسش و پاسخ (FAQ)” را در وب سايت خود بگنجانيد و در آن به مشكلات عمومي مشتريان پاسخ دهيد. درصورت ارائه راه حل مناسب و پاسخگويي به مشكلات مشتريان، تعداد مشتريان وفادار سايت، به ميزان قابل توجهي افزايش مي يابد. احتمال زيادي دارد مشتريان به هنگام نياز، شخصاً به شركت مراجعه كنند.
بايد امكاناتي را فراهم كنيد تا مشتريان در صورت برخورد با مشكلات پيچيده، مسائل خود را با متصديان و مسئولان پاسخگويي در ميان بگذارند.

اطلاع رساني درباره شركت و محصولات

شايد بعضي از سازمان ها بخواهند در يك بازار هدف خاص، اطلاعاتي درباره محصولات و خدمات خود ارائه كنند. برخي نيز تنها ممكن است بخواهند اطلاعاتي درباره ي شركت در اختيار سهامداران بالقوه قرار دهند.
سايت هايي كه هدفشان اطلاع رساني باشد، بايد بيشتر محتويات آنها متن بوده و تصاوير موجود در آنها براي تأكيد بر مسئله اي و يا ذكر مثالي استفاده مي شود. اين نوع سايت ها همواره داراي بخشي به نام “پرسش و پاسخ (FAQ)”هستند و در آن اطلاعات مفيد و مرتبط درباره شركت، محصولات و يا خدمات قرار مي گيرد.
اگر قرار است سازمان ارتباط نزديكي با رسانه ها داشته باشد، پيشنهاد مي شود بخشي به نام مركز رسانه اي در سايت تشكيل شود و در آن تمامي بيانه هاي مربوط به سازمان، تاريخچه اي از سازمان، اطلاعاتي درباره مقامات رسمي سازمان، مقالاتي كه در رابطه با سازمان نوشته شده اند، آلبوم تصاوير مورد استفاده رسانه ها و همينطور ارتباط مستقيم با مسئول مركز رسانه اي سازمان قرار گيرد.

 مهمترین اهداف اوليه از ایجاد يک وب سايت چيست؟

معرفي نام و آرم شركت

امكان دارد يكي ديگر از اهداف شركت از تأسيس وب سايت، معرفي و شناساندن نام و آرم شركت باشد. براي اين منظور بايد براي شركت اسمي بامسمي و به ياد ماندني و آرمي ماندگار انتخاب كنيد .
روش بازاريابي در اينترنت همچنين، گرافيكي كه در وب سايت سازمان يا شركت به كار مي رود، بايستي در حد عالي بوده و رنگ هاي مورد استفاده در آرم و وب سايت يكسان باشد. شعار مناسب نيز در معرفي بيشتر نام شركت تأثير بسزايي دارد.

البته تكنيكي كه براي آرم شركت بكار مي بريد، در معرفي شركت نيز ميتواند اعمال شود. در صورتي كه تأسيس و قدرت بخشيدن به شركت و معرفي آن از اهميت خاصي برخوردار است، بايستي در وب سايت نيز چنين اهميتي احساس و پياده شود.
همچنين بايستي تمامي تلاشهايي كه براي معرفي شركت انجام شده، به طور آنلاين يعني در وب سايت نيز ذكر شود. بر اساس تجربه اي كه شركت هاي موفق در وب، نظير Online American! ،Yahoo ،Netscape Communication ،Amazon.com و eBay كسب كرده اند، واضح و مبرهن است كه آرم شركت و محصولات با چه سرعت فوق العاده اي در وب سایت منتشر مي شود.

به طوري كه شهرت سريع شركت هايي كه به تازگي وارد دنياي الكترونيك شده اند، تعجب همگان را برانگيخته است. اگر چه چنين شركت هايي از منابع هنگفت مالي برخوردار بوده اند، ولي هر يك از اين شركت هاي مشهور براي دستيابي به اهداف خود و كسب شهرت در بازار، از تبليغات آنلاين و آفلاين توامان بهره گرفته اند و وب سايت آنها نيز منعكس كننده عقايد پشت پرده آرم است.
وب سايت اين شركت ها داراي يك آرم برجسته، تصاوير و طرح رنگي منحصربه فرد است. اگر شما نيز خواهان معرفي آرم و شركت خود همانند اين شركت هاي مشهور هستيد، بهتر است وب سايت اين شركت ها كه نقش مهمي در بازار آنلاين دارند، از نظر بگذرانيد. مي توانيد نكات و دانستني هاي فراواني از سايت اين شركت ها فراگيريد.

Leave a comment