Blog

طراحی سایت

آموزش طراحی سایت به زبان PHP – پارت سوم

آموزش طراحی سایت به زبان PHP

روش های برنامه نویسی تحت وب – ۳

اسناد ایستای وب در طراحی سایت

سلام به تمام اعضای محترم وب سایت ماهان وب . با سومین آموزش طراحی سایت حرفه ای به زبان پی اچ پی در خدمت شما عزیزان هستیم .

کاربرد های بسیار این زبان قدرتمند ساخت و طراحی سایت به منظور طراحی و توسعه پنل یا سیستم مدیریت محتوا ( CMS ) سایت بوده که یکی از زبان هایی که برای طراحی سیستم مدیریت محتوا بسیار کاربردی بوده، در این پست قصد داریم به آموزش طراحی سایت با زبان php را بپردازیم.

اساس کار وب سایت،انتقال صفحات وب سایت از سرویس دهنده به مشتری است. در ساده ترین شکل آن، صفحات وب سایت ایستا هستند. یعنی فایل هایی هستند که در سرویس دهنده وب وجود دارند و منتظر دستیابی اند.در این حالت،حتی ویدئو نیز صفحه ای وب ایستا است،زیرا فقط یک فایل است.به عبارت دیگر،محتویات فایل ها در زمان ایجاد فایل مشخص می شوند، نه در زمان استفاده از آن فایل. البته، محتویات فایل در سرویس دهنده قابل تغییر هستند، ولی کاربر نمی تواند آنها را تغییر دهد، وقتی مشتری به این اسناد دسترسی دارد. یک کپی از آن اسناد در اختیارش قرار می گیرد. کاربر می تواند از طریق مرورگر محتویات آن را ببیند(شکل ۵).

در آغاز،وب سایت رسانه ای ایستا بود و به صورت سیستمی طراحی سایت انجام شده که برای مبادله ی مقاله های تحقیقاتی به کار رفته است و شکل آن مثل کتاب الکترونیکی بود. وب سایت ها وقتی ساخته شدند، به مدت چند ماه تغییر نمی کردند، وب سایت ایستا به عنوان شهر متروکه ای محسوب می شود که در گوشه ای از دیسک سرویس دهنده فسیل شده است. نمونه ای از این سایت را در شکل ۶ مشاهده می کنید. اگر کسی یکبار این سایت را ببیند، تمایل ندارد بار دیگر به آن مراجعه کند.این سایت فاقد تبلیغات یا فروش online است.

توجه داشته باشید که وب سایتهای ایستا جذابیت خاصی ندارند، زیرا هر بار که به آنها مراجعه می شود، دارای یک شکل هستند و مطالب آنها تکراری است. صفحات ایستای وب معمولاً با HTML ساخته می شوند.

اسناد پویای وب طراحی سایت

با رشد وب،به قابلیت های آن  نیز پی برده شد.به این ترتیب ،وب از حالت یکنواخت و ایستا درآمد،به طوری که ظاهر و محتویات آن در هر بار مراجعه به آن،تغییر می کند.هیچ کس دوست ندارد یک بازی که روی CD قرار دارد،هر بار تغییر کند یا پردازنده (CPU) که هر بار استفاده می شود،تغییر نماید،ولی در وب این موضوع صادق است.هر کس دوست دارد اطلاعات جدیدتری دریافت کند.

بعضی از ویژگی های پویائی که که مخاطبین وب به آنها علاقه مند هستند،عبارتند از:

. حساسیت نسبت به زمان به جای محتویات دایرة المعارف.

. تغییر محتویات و سبک طراحی.

. سازگاری با نسل جدید سخت افزار،نرم افزار،و استانداردهای تحویل اطلاعات.

. پشتیبانی از ارتباط با مخاطبین سایت.

. مدیریت مؤثر برای افزایش کیفیت اطلاعات.

سالانه هزار سایت به دلیل کهنه شدن از دور خارج می شوند.برای همین سایت هایی که از دور خارج می شوند،هزینه های زیادی انجام شده است.در سال ۱۹۹۷ در حدود ۱۰۰۰ سایت از دور خارج شدند،در حالی که در سال ۱۹۹۸ تقریباً ۲۰۰۰ سایت از دور خارج شدند.

برای این که وب سایتها پویا و جذاب باشند،ویژگی های زیر مطلوب است:

. هر بار که به آنها مراجعه می شود اطلاعات جدید داشته باشند.

. واسط ها و برنامه نویسی،منعکس کننده ی گرایش های جدید در سبک نرم افزار باشند.

. عدم وجود گرافیک های نامفهوم و واسط های ناقص.

. کنترل شخصی سازی و سفارشی سازی محتویات صفحات وب.

امروزه،وب،کتابها،رادیو و تلویزیون را همگرا کرده است.در شکل الکترونیکی،تفاوت رسانه های مختلف،فقط در پویا بودن اطلاعات آنهاست(شکل ۷).

ماهیت سیال اطلاعات دیجیتال موجب تغییر سریع و کامل می شود و وب می تواند هر چیزی،از سیستم پخشی موجود در رادیو و تلویزیون تا تابلوی تبلیغات شهری حاشیه ی جاده را شامل شود.

اما اینترنت مبادله ی دوطرفه ی اطلاعات را امکان پذیر می سازد(شکل ۸).به این ترتیب،مخاطب اینترنت می تواند در محتویات وب شریک باشد.بینندگان وب،از طریق دستیابی به آمارها،پست الکترونیکی،فرم های online،پاسخ به آگهی ها و حتی دسترسی مستقیم به محتویات،می توانند در وب سایت پویا شریک باشند.

به این ترتیب،سطح دیگری برای تغییر پویا ایجاد می شود که علاوه بر تولید کننده،توسط مصرف کننده نیز کنترل می شود.

پشتیبانی از سایت های پویا مستلزم انواع جدیدی از سخت افزار و نرم افزار است.وقتی صحبت از وب سایت های پویا می شود،باید دو موضوع نگهداری و به هنگام سازی را در نظر داشت.گرچه ممکن است این تمایز مصنوعی به نظر برسد،فرآیند توسعه را آسان می سازد و توصیف کارهای توسع ی وب را تفکیک می نماید.

نگهداری وب سایت پویا به معنای این است که عملکرد آن در مقابل خطاها،تغییرات سخت افزار و نرم افزار،و تغییر مخاطب وب،در حد بالا نگهداری شود.حتی اگر محتویات ثابت باقی بماند،مدیر وب باید آن را نگهداری نماید.

به هنگام سازی شامل محتویات جدید،ویژگی های طراحی واسط،با تنظیم های فهرست ها و ساختار فایل است.به هنگام سازی ممکن است فقط به محتویات محدود شود و یا ساختار را نیز شامل گردد.ممکن است صفحات وب پویا با صفحات وب محاوره ای اشتباه گرفته شوند،ولی با هم متفاوت اند.

سیستم های محاوره ای،قانون سوم نیوتن را در کامپیوتر اعمال می کنند.یعنی،برای هر عمل کاربر،عکس العمل نشان می دهد.برای مثال،کاربر با استفاده از دکمه ها و کنترل های موجود در صفحه می تواند صوت،شکل یا رنگ را تغییر دهد.سیستم های محاوره ای الزاماً پویا نیستند.اگر اطلاعات جدیدی در وب سایت قرار نگیرد،بخش چندرسانه ای محاوره ای است،ولی بقیه قسمت ها کاملاً ایستا است.ویژگی های محاوره ای،به خودی خود وب سایت های پویا را ایجاد نمی کنند،ولی واسط مناسبی را برای عدم تغییر محتویات فراهم می آورند.

سیستم های پویا،محتویاتی را خارج از خود می گیرند.به عنوان مثال،در هربار اجرا می توانند محتویات جدیدی را از بانک اطلاعاتی دریافت کنند و به نمایش درآورند.

برگرفته از آموزش گام به گام PHP / مهندس قمی

Leave a comment