Blog

طراحی سایت

آموزش طراحی سایت به زبان PHP – پارت دوم

آموزش طراحی سایت به زبان PHP

روش های برنامه نویسی تحت وب – ۲

سلام به تمام اعضای محترم وب سایت ماهان وب . با اولین آموزش طراحی سایت حرفه ای به زبان پی اچ پی در خدمت شما عزیزان هستیم .

اکنون در شکل ۴ جنبه ی مشتری را با تفضیل بیشتری مورد بحث قرار می دهیم. در واقع، مرورگر برنامه ای است که میتواند صفحه ی وب را نمایش  دهد و کلیک کردن ماوس بر روی عناصر صفحه را تشخیص دهد و صفحات مربوط به آنها را به نمایش درآورد. وقتی عنصری از صفحه کلیک شد، مرورگر آن پیوند را ردیابی می کند و صفحه ی انتخاب شده را از سرویس دهنده دریافت می کند (در صورت وجود).برای مشخص کردن صفحه،از URL آن استفاده می کند که شرح مختصری از آن را دیدید.

وقتی کاربر پیوندی را کلیک می کند،مرورگر مراحلی را دنبال می کندتا صفحه مورد نظر را دریافت نماید.فرض کنید کاربری وب را مرور می کند و پیوندی را می یابد که به صفحه ی اصلی زیر اشاره دارد:

http://www.itu.org/index.html

مراحلی را که پس از انتخاب این پیوند رخ می دهد،دنبال می کنیم:

 1. مرورگر با توجه به چیزی که انتخاب شد،URL را تعیین میکند.
 2. مرورگر آدرس IP مربوط به www.iyu.org را می پرسد.
 3. آدرس ۱۵۶٫۱۰۶٫۱۹۲٫۳۲ تعیین می شود.
 4. مرورگر با پورت ۸۰ در ۱۵۶٫۱۰۶٫۱۹۲٫۳۲ اتصال TCP برقرار می کند.
 5. سپس فایل /home/index.html را درخواست می کند.
 6. سرویس دهنده،فایل /home/index.html را پیدا کرده به مشتری می فرستد.
 7. اتصال TCP قطع می شود.
 8. مرورگر،متن موجود در /home/index.html را نمایش می دهد.
 9. مرورگر،تمام تصاویر موجود در این فایل را دریافت کرده نمایش می دهد.

بسیاری از مرورگرها،مرحله ای را که در حال انجام آن هستند،در نوار وضعیتی در پایین صفحه به نمایش در می آورند.

به این ترتیب،وقتی کارایی کم است،کارب می تواند به علتش پی ببرد.

برای نمایش صفحه جدید،مرورگر باید فرمت آن را درک کند.برای اینکه مرورگر تمام صفحات وب را درک کند،صفحات وب به زبان به زبان استاندارد HTML نوشته می شوند.

گرچه مرورگر، مفسر HTML است،اغلب مرورگرها دکمه ها و خواصی دارند که مرور وب را آسان می کند.اغلب آن دکمه هایی برای برگشت به صفحه ی قبلی،رفتن به صفحه ی بعدی (پس از اینکه از صفحه ای برگشتید)،و رفتن مستقیم به صفحه ی اصلی دارند.اغلب مرورگرها دارای دکمه ای یا گزینه ی منویی برای نشانه گذاری صفحات،و دکمه ای برای نمایش این صفحات دارند.

صفحات را میتوان بر روی دیسک ذخیره یا چاپ کرد.گزینه های زیادی برای کنترل طرح بندی صفحه و تنظیم ترجیحات دارند.

علاوه بر متن های معمولی ، صفحات وب می توانند حاوی آیکن ها،ترسیمات خطی ، نقشه ها،تصاویر و عکس ها باشند.هرکدام از اینها می توانند به صفحه ی دیگری پیوند داشته باشند.کلیک کردن بر روی یکی از این عناصر،موجب می شود مرورگر صفحه ی مورد نظر را از سرویس دهنده دریافت نماید و نمایش دهد.

تمام صفحات حاوی HTML نیستند.ممکن است حاوی سندی با فرمت PDF ، آیکنی با فرمت GIF ، عکسی با فرمت JPEG ، صوتی با فرمت MP3 ، ویدئویی با فرمت MPEG ، یا انواع مختلفی از فایل ها باشد.چون صفحات HTML استاندارد می توانند به هرکدام از اینها پیوند داشته باشند،وقتی مرورگر با صفحه ای مواجه می شود که نمی تواند آن را تفسیر کند،با مشکل مواجه می شود.

به جای اینکه مرورگرها برای پاسخگویی به این نیازها بزرگ و بزگتر شوند،راه حلی کلی را انتخاب کردند.وقتی مرورگر صفحه ای را برمی گرداند،اطلاعات دیگری راجع به آن صفحه در اختیار قرار می دهد.سپس با استفاده از این نوع اطلاعات،تصمیم می گیرد صفحه چگونه به نمایش درآید.بحث در موذد این اطلاعات خارج از محدوده ی این کتاب است.

جنبه سرویس دهنده در طراحی سایت

همان طور که دیدید،وقتی کاربر آدرس صفحه (URL) را در مرورگر تایپ می کند یا پیوندی را در یک صفحه وب کلیک می کند،مرورگر، URL را تجزیه میکند و بخش بین http:// و یک / (اسلش) بعدی (آدرس IP) را جستجو می کند.مرورگر با توجه به آدرس IP سرویس دهنده ، با چورت شماره ۸۰ در سرویس دهنده اتصال TCP برقرار می کند. سپس دستوری را به آن می فرستد که حلوی بقیه ی URL است و حاوی نام فایلی در سرویس دهنده می باشد . سپس سرویس دهنده،فایل را به مرورگر می فرستد تا به نمایش درآید.

سرویس دهنده کارهای زیر را انجام میدهد:

 1. پذیرش اتصال TCP از مشتری(مرورگر) .
 2. دریافت نام فایل برای جستجو.
 3. گرفتن فایل از دیسک .
 4. برگرداندن فایل به مشتری .
 5. قطع اتصال TCP .

سرویس دهندگان وب مدرن،قابلیت های دیگری نیز دارند،ولی اساس کار سرویس دهنده ی وب چنین است.

مشکل این طراحی این است که هر درخواست مستلزم دستیابی به دیسک است تا فایل بازیابی شود.

نتیجه اش این است که تعداد درخواست هایی که سرویس دهنده در هر ثانیه می تواند پاسخ دهد،حداکثر برابر با تعداد دفعاتی است که می تئواند به دیسک مراجعه نماید.در یک دیسک SCSI بسیار سریع سریع،زمان دستیابی تقریباً ۵ میلی ثانیه است و در نتیجه ، سرویس دهنده در هر ثانیه می تواند به ۲۰۰۰ درخواست پاسخ دهد . اگر فایل ها بزرگ باشند،این تعداد کمتر می شود.برای وب سایت های مهم،این تعداد بسیار کم است.

به روش های مختلفی می توان سرویس دهنده های وب را بهبود بخشید.یک بهبود بدیهی که توسط سرویس دهنده ها إعمال می شود، این است که n فایلی که اخیراً انتخاب شده اند،در حافظه ی نهان قرار می گیرند.قبل از مراجعه به دیسک برای بازیابی فایل،سرویس دهنده این حافظه نهان را بررسی میکند.اگر فایل در آنجا باشد،مستقیماً از حافظه برمی دارد و نیای به مراجعه به دیسک ندارد.البته برای اینکه این روش به خوبی کار کند،نیاز به حافظه زیادی است،زمان پردازش زیادی باید برای حافظه نهان صرف شود و نیاز به مدیریت این حافظه است.به هر حال،صرفه جویی در زمان،بر سربارها و گرانی ارجح است.روش های دیگری برای بهبود کارایی سرویس دهنده وجود دارد که مورد بحث ما نیست.

برنامه نویسی وب در سمت مشتری و برنامه نویسی وب در سمت سرویس دهنده نکته مهم دیگری است که در فصل دیگری مورد بررسی قرار می گیرد.

 انواع اسناد وب در طراحی سایت

به طور کلی طراحی سایت ،صفحات یا اسناد وب را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

 1. اسناد ایستای وب (static)
 2. اسناد پویای وب (dynamic)
 3. اسناد فعال وب (active)

این دسته بندی بر اساس زمان تعیین محتویات سند انجام می گیرد.هر یک از این سه نوع صفحات وب را مورد بررسی قرار می دهیم .

امیدواریم این آموزش مورد توجه شما عزیزان ماهان وب قرار گرفته شده باشد . در پایان این آموزش شما قادر خواهید بود تا انواع  سایت خبری ، سایت فروشگاهی ، سایت تبلیغاتی و سایت شخصی را به صورت کاملا حرفه ای طراحی و راه اندازی کنید .

برگرفته از آموزش گام به گام PHP / مهندس قمی

Leave a comment