Blog

طراحی سایت

آموزش طراحی سایت به زبان PHP – پارت اول

آموزش طراحی سایت به زبان PHP

روش های برنامه نویسی تحت وب – ۱

سلام به تمام اعضای محترم وب سایت ماهان وب . با اولین آموزش طراحی سایت حرفه ای به زبان پی اچ پی در خدمت شما عزیزان هستیم .

وب جهانی که  www  نیز نامیده میشود،در سال ۱۹۸۹ در CERN (مرکز انگلیسی مربوط به تحقیقات هسته ای)

آغاز شد.در  CERN تیم های بزرگی از دانشمندان کشورهای اروپایی تحقیقاتی را در فیزیک ذره ای انجام میدادند.اعضای این تیم از ۱۲ کشور یا بیشتر بودند.اغلب آزمایش ها بسیار پیچیده اند و سال ها طول می کشد تا تجهیزات آن تهیه شود.

شخصی به نام برنزلی توسعه اتصالات کامپیوترهای جهانی را پیش بینی کرد که از طریق آن بتوان به تمام انواع اطلاعات و فایل های جامعه فیزیک دست یافت.او در سال ۱۹۸۹ پیشنهادی ارائه کرد که آغازگر وب جهانی بود.نمونه اولیه (حالت متنی) ان ۱۸ ماه بعد قابل اجرا شد.در دسامبر ۱۹۹۱ نمایش عمومی آن در ابرمتن در کنفرانسی ارائه شد.

این موضوع پژوهشگران دیگر را نیز به خود جلب کرد و موجب شد مارک اندرسن اولین مرورگر گرافیکی را به نام Mosaic ایجاد کند که در سال ۱۹۹۳ انتشار یافت. Mosaic طوری شهرت یافت که موجب شد اندرسن دانشگاه را ترک کند و شرکتی به نام  Netscape را تاسیس نماید که هدفش توسعه ی نرم افزارهای مربوط به  طراحی سایت بود.وقتی Netscape در سال ۱۹۹۵ مشهور شد سرمایه داران که فکر میکردند این شرکت مثل شرکت میکروسافت خواهد بود سهامش را به ۱٫۵ بیلیون دلار خریدند.این مطلب بسیار تعجب آور بود زیرا شرکت فقط یک محصول داشت و وضعیت خوبی نداشت  و اعلان کرد انتظار ندارد در آینده نزدیکی سوددهی داشته باشد.

سه سال بعد،    Netscapeو IE شرکت میکروسافت، به عنوان “مرورگر وب ” معرفی شدند و هرکدام سعی کردند نسبت به دیگری خواص بیشتری ارائه کنند.در سال ۱۹۸۸ شرکت  AOیا  American Online شرکت   Netscape را با ۴٫۲ بیلیون دلار خریداری کرده و عمرش به عنوان یک شرکت مستقل به سر رسید.

۱-۲معماری مشتری – سرویس دهنده

هر سیستم کامپیوتری همه منظوره ی مدرن شامل یک یا چند CPU و تعدادی دستگاههای کنترلی است که از طریق یک گذرگاه مشترک به هم متصل شده اند و امکان دستیابی به حافظه مشترک را فراهم می سازند.  CPU ها دارای حافظه ی نهان محلی هستند که یک کپی از بخش هایی از حافظه را در خود نگهداری می کنند تا سرعت پردازش داده ها افزایش یابد.هر کنترلگر دستگاه مسئول دستگاه خاصی مثل گرداننده ی دیسک ،دستگاه صورتی یا نمایش تصویر است. CPU ها و کنترلگرهای دستگاه ، می توانند به طور همزمان اجرا شوند و برای دستیابی به حافظه با هم رقابت کنند.حافظه ی نهان،رقابت برای دستیلبی به حافظه را کاهش می دهد.چنین سیستمس را سیستم متمرکز می نامند.

با افزایش سرعت و قدرت کامپیوترهای شخصی ،و کاهش قیمت آنها کاربرد سیستمهای متمرکز کم رنگ شده است.به همین دلیل،کامپیوترهای شخصی زیادی به کامپیوترهای متمرکز متصل گردیدند و با هم ارتباط برقرار نمودند. به این ترتیب معماری جدیدی به نام معماری مشتری-سرویس دهنده به وجود آمد.

سرویس دهنده ،سیستم کامپیوتری قدرتمندی است که سرویس ها و اطلاعاتی را در اختیار دارد.مشتری،سییتم کامپیوتری دیگری است که سرویس ها واطلاعات را از سرویس دهنده درخواست می کند. به عبارت دیگر،سرویس دهنده،میزبانی است که همیشه فعال است تا به خواسته های میزبان های دیگری به نام مشتری پاسخ دهد.

۱-۳ مروری بر معماری طراحی سایت

از دیدگاه کاربران ،وب شامل مجموعه ی گسترده ای از اسناد یا صفحات وب است که به طور خلاصه،صفحه نامیده می شود.هر صفحه می تواند به صفحات دیگری در سراسر دنیا پیوند داشته باشد. کاربران با کلیک کردن بر روی پیوندها می توانند آنها را دنبال کنند و به صفحات جدیدی بروند که هر صفحه به سلیقه مالک آن طراحی سایت شده.این ایده که صفحه ای بتواند به صفه دیگری پیوند داشته باشد،سال ها قبل از اینترنت،توسط وانوار بوش در سال ۱۹۴۵ اختراع شد که اکنون ابرمتن نامیده می شود.

صفحات توسط برنامه ای به نام مرورگر که در کامپیتر مشتری قرار دارد،دیده می شوند.  IE و Netscape دو مرورگر امروزی هستند.مرورگر،صفحات درخواستی مشتری را از سرویس دهنده می گیرد،متن را تفسیر می کند و فرمان های موجود در آن را اجرا می کند و صفحات را با فرمت مناسبی نمایش می دهد.

مرورگر در کامپیوتر مشتری ،سندی (صفحه ای ) را از کامپیوتر سرویس دهنده درخواست می کند.این کار از طریق پورت شبکه صورت میگیرد.سرویس دهنده ی وب،سند درخواستی را روی سیستم فایل خود پیدا میکند،و آن را به مرورگر وب در سیستم مشتری ارسال می نماید.

سیستم وب ،یک  سیستم ابررسانه است،زیرا منابع موجود در سیستم به یکدیگر متصل هستند.واژه وب ،از نگاه سیستم به صورت مجموعه ای از گره های متصل به هم ناشی می شود.از یک دیدگاه،همانند تار عنکبوت است.پیوندها ابزاری برای دستیابی به تمام منابع موجود در وب هستند،به طوری که با استفاده از پیوندها به راحتی می توان از سندی به سند دیگر رفت.برای این کار،کاربر باید پیوندهایی را کلیک نماید.

معماری اصلی سیستم های وب شامل مرورگر مشتری،سرویس دهنده ی وب ،و شبکه ی اتصال است.پروتکل اصلی که برای برقراری ارتباط به کار میرود،پروتکل HTTP است.زبان اصلی که محتویات را بین مشتری و سرویس دهنده بیان میکند،زبان HTML است.

ممکن است این پرسش مطرح شود که مشتری چگونه اسناد را درخواست می کند و سرویس دهنده چگونه اسناد درخواستی را تشخیص می دهد.به عبارت دیگر باید به پرسش های زیر پاسخ داده شود:

۱٫صفحه ی درخواستی کدام است؟

۲٫صفحه ی درخواستی در کجا قرار دارد؟

۳٫صفحه ی درخواستی چگونه دستیابی می شود؟

اگر هر صفحه دارای نام منحصر به فردی باشد،برای مشخص کردن آها ابهامی وجود نخواهد داشت.راه حلی که در وب،هر سه مسئله را حل می کند،این است که به هر صفحه یک URL نسبت داده شود که نام جهانی صفحه را مشخص می کند.در این جا چند نمونه از URL  را برای تشریح عملکرد وب بررسی می کنیم.نمونه هایی از عبارتند از:

www.olomrayaneh.net .

www.yahoo.com .

www.google.com .

اکنون می دانید هر  صفحه دارای نام منحصر به فردی در سراسر اینترنت است.کاربر،خطی از متن را که حاوی پیوند به صفحه www.abcd.com است،کلیک می کند،این پیام به سرویس دهنده ی www.abcd.com ارسال می شود.سرویس دهنده این درخواست را بررسی کرده صفحه مورد نظر را به مشتری می فرستد تا در کامپیوترش به نمایش درآید.اگر این صفحه حاوی پیوندی به صفحه ای دیگر در سرویس دهنده ی www.xyz.com باشد،و کاربر بر روی ان کلیک کند،مرورگر ان صفحه را از ماشین سرویس دهنده درخواست می کند و در کامپیوتر مشتری به نمایش درمی آورد.این روند می تواند ادامه یابد.

چون معماری وب،همان معماری مشتری-سرویس دهنده است ، شرح مختصری از هر یک از جنبه های سرویس گیرنده یا مشتری-سرویس دهنده را درادامه خواهید دید.

برگرفته از آموزش گام به گام PHP / مهندس قمی

Leave a comment