Blog

دامنه-سئو

تاثیر نام دامنه بر سئو وب سایت

تاثیر نام دامنه بر سئو وب سایت

انتخاب دامنه

انتخاب نام دامنه مناسب اولین مرحله و مهمترین گام جهت داشتن یک وب سایت مناسب و حرفه ای است. نام دامنه اولین دید کاربران و موتور های جستجوی گوگل نسبت به وب سایت است و قبل از طراحی سایت در ذهن کاربران نقش می بندد. بنابراین بهتر است که نام دامنه کوتاه انتخاب شود و تلفظ آن به گونه ای باشد که به خاطر سپردن آن آسان باشد.

نام دامنه به تنهایی نمی تواند رتبه قابل توجهی در گوگل برای وب سایت به همراه داشته باشد اما این گونه هم نیست که از فیلترهای موتور های جستجوی گوگل عبور نکند.  انتخاب نام دامنه از آنجایی مهم و ضروری می باشد که شاید نام دامنه مناسب تاثیر بسزایی در رتبه بندی وب سایت نداشته باشد اما یک وب سایت با دامین نامفهوم، بی کیفیت و نامناسب ممکن است امتیازات منفی فراوانی از موتورهای جستجوی گوگل دریافت کند و حتی سایت به عنوان Spam شناخته شود.

انتخاب نام دامنه براساس EMD و تاثیر آن بر سئو سایت

تا قبل از سال ۲۰۱۲ انتخاب نام دامنه بر اسا (Exact Match Domain) EMD طرفداران زیادی داشت EMD .به معنای استفاده دقیق از کلمات کلیدی در انتخاب نام دامنه می باشد. برای مثال اگر شخصی در زمینه فروش پوشاک ارزان قیمت فعالیت داشت نام دامنه خود را www.sales-cheap-Clothing.com انتخاب می کرد و بدون هیچ فعالیتی در رتبه اول سایت گوگل قرار می گرفت.

اما یک بروزرسانی ناباورانه توسط گوگل این افراد را غافلگیر کرد. در سال ۲۰۱۲ طی بروزرسانی که روی EMD انجام گرفت تمام دامنه های تطبیق دقیق بی کیفیت دچار افت شدید در رتبه خود شدند و حتی بعضی از آنها که spam شناخته شدند به قعر جستجوی گوگل رفتند.

در واقع نام دامنه در سئوی سایت موثر است اما تاثیر آن آنقدر چشمگیر نیست که نام برند و شرکت خود را قربانی کلمات کلیدی سایت کنیم.

نکات موثر انتخاب نام دامنه بر سئو سایت


بهترین انتخاب برای نام دامنه سایت نام برند یا نام تجاری کمپانی می باشد. زیرا هم در حافظه مشتری می ماند و بخاطر سپاری آن برای کاربران راحت تر است و هم توسط مشتریان شما سرچ می شود.

شما می توانید در صورت تمایل زمینه فعالیت خود را با یک dash در ادامه نام برند خود قرار دهید. برای مثال اگر در حیطه  آرایشی و زیبایی فعالیت دارید نام دامنه خود را بصورت زیر قرار دهید . www.your brand name-Beauty.com

از بکار بردن کلمات فینگیلیش در نام دامنه خودداری کنید. برای مثال موتور های جستجوی گوگل متوجه کلمه zibaei به جای Beauty  نمی شوند و نمی توانند ارتباط آن را با نوع فعالیت شما درک کنند و به عنوان کلمات نامفهوم برای شما امتیاز منفی در نظر می گیرند.

سعی کنید نام دامنه ای را ثبت کنید که قبل از شما شخص دیگری آن را ثبت نکرده باشد. براساس آیتم domain history ، نام دامنه ی که بیش از یک بار drop شده باشد یک امتیاز منفی را برای مالک در نظر می گیرد.

پسوند سایت را مناسب با نوع فعالیت خود انتخاب کنید، برای مثال برای وب سایت هایی که زبان پیش فرض آنها انگلیسی است و مخاطبان خارج از کشور دارند ir گزینه مناسبی نیست.

نویسنده: بهاره امامی

Leave a comment