تفاوت هاستینگ ویندوز و لینوکس

سیستم عامل مهم در زمینه ارائه خدمات هاستینگ، هاست ویندوز و لینوکس می باشد.

اما تفاوت هاست ویندوز و هاست لینوکس در چیست؟

در هنگام سفارش سرويس ميزباني وب اشتراکي در ماهان وب براي شما ۲ انتخاب لينوکس و ويندوز وجود دارد.هر دو سرويس بسيار کارآمد هستند و قادر به ميزباني وب شما مي باشند.

لينوکس يا ويندوز… هر دو ميتوانند براي شما کار کنند!

ميزباني وب لينوکس و يا ويندوز مرتبط با سيستم عامل سروری است که سايت شما بر روی آن قرار مي گيرد و هيچ ارتباطی به سيستم عامل کامپيوتر بازديد کنندگان نداشته و همه ميتوانند با هر سيستم عاملی، سايت شما را مشاهده کنند. در واقع برای کار با هر دو سیستم عامل از یک برنامه واسط مدیریت هاست به نام کنترل پنل استفاده می شود. کنترل پنلهای وب سایت پنل (Website Panel) و هاستینگ کنترولر (Hosting Controller) برای هاست ویندوز و کنترل پنل های سی پنل (Cpanel)، دایرکت ادمین (DirectAdmin) برای هاست لینوکس استفاده می شود. معمولا هر دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس دارای سرعت یکسان می باشند چراکه غالبا اکثر سرورها از سخت افزاری هم سطح استفاده می کنند. مديريت هر دو سايت نيز تقریبا يکسان است و هر دو دارای امکاناتی از قبيل کنترل پنل، سيستم مديريت فايل تحت وب و سرویس وب ميل و… مي باشند.

 

 

ميزباني وب لينوکس

لینوکس وقتي به عنوان سرويس دهنده هاست استفاده شد، مورد استقبال قرار گرفت و به زعم کارشناسان، بعنوان بهترين سيستم عامل براي سرورهای وب شناخته شد. قابل اعتماد بودن، ثبات و کارآمدی لينوکس باعث شده است تا بيشترين استفاده را براي وب سرورها و ايميل سرورها داشته باشد. همانطور که اشاره شد اگر شما قصد داريد چارچوب سايت خود را با استفاده از زبان PHP, Perl و با دیتابیسMySQL راه اندازی نمایید سراغ لینوکس بروید. لينوکس همچنين مناسب سايتهای اطلاع رسانی خبری، مقاله نويسی و تالارهاي گفتگو مي باشد. ضمن اینکه اگر به دنبال سيستمهای مديريت وب، تالارهاي گفتگو و انجمنهاي آماده کد باز و به صورت رايگان هستيد از لينوکس استفاده کنيد، چرا که بيشتر برنامه های طراحی شده و موجود برای ويندوز را می بايست با پرداخت هزينه حق اشتراک استفاده نمایید.

ميزباني وب ویندوز

سیستم عامل هاست ویندوز از زبانهای ASP و ASP.NET پشتیبانی می کند که صاحب امتیاز آن شرکت مایکروسافت است. ASP فقط در سرورهای ویندوز قابل اجرا می باشد و لینوکس از آنها پشتیبانی نمی کند. بصورت استاندارد برای ASP و ویندوز از بانک اطلاعاتی SQL Server و برای PHP و لینوکس از بانک اطلاعاتی My SQL استفاده می شود.

کدام یک مناسب من است؟
در ابتدا ابزارها و زبان برنامه نويسی که قصد داريد برای راه اندازی سايت خود استفاده کنيد را در نظر بگيريد. اگر ميخواهيد سايت خود را با استفاده ازتکنولوژی های PHP, MySQL و Perl طراحی کنيد، انتخاب اول برای شما لينوکس است و در صورت استفاده از مواردی همچون ASP, ASP.NET, MS SQL و Access ميبايست ويندوز را انتخاب نمایید. اگر سايت شما به صورت استاتیک و بدون دیتابیس و ساده طراحي شده، نياز به ابزارها و زبانهای برنامه نويسی فوق ندارد و در انتخاب آزاد هستيد. همچنین درصورتیکه برای طراحی وب سایت از سیستم های مدیریت محتوا (CMS) و يا پورتال استفاده شود، ابتدا می بایست مشخصات مورد نیاز CMS يا پرتال به دقت بررسی و با توجه به آن سیستم عامل انتخاب شود. حال کدامیک مناسب شماست؟

در ماهان وب فناوریهای مذکور بر اساس آخرین استانداردها آماده سازی شده که هم برای مبتديان و هم توسعه دهندگان حرفه ای میتواند مناسب باشد. فقط بايد در نظر داشته باشيد برای طراحی و راه اندازی سايت خود به چه امکاناتی نیاز دارید و يا برای توسعه آن به چه قابلیتهایی در آینده نياز خواهید داشت.