Blog

بهینه سازی سایت

تأثیر محتوا در سئو یا بهینه سازی سایت

تأثیر محتوا در سئو یا بهینه سازی سایت

هدف سئو یا بهینه سازی چیست؟ هدف آن کمک به وب سايت‌ها برای این است که جایگاه خوبی را بدست آورد. تاریخچه بهینه سازی سایت به دهه ۱۹۹۰ باز می‌گردد. هنگامیکه موتورهای جستجو توسط افراد و کاربران شناخته شدند. در آن زمان پرطرفدارترین و محبوب‎ترین موتورهای جستجو مثل : Infoseek، Alta Vista و Yahoo، اما با توسعه فناوریها، موتور جستجوهای جدیدتری با قابلیت بیشتری وارد عرصه بازار فضای مجازی شدند که از الگوریتم های پیچیده ای استفاده می‌کردند. اجرای سئو (بهینه سازی) سایت امروزه از موارد بسیار مهمی می باشد که می بایست در طراحی سایت مورد توجه قرار گیرد.
سئو(بهینه سازی) چيست؟
سئو از عبارت Search Engine Optimization گرفته شده است كه مي توان اینطور تعريف نمود: سئو سایت يا بهينه سازي موتورهاي جستجو به معني تغییر غيرقانوني در الگوريتم موتورهاي جستجو وب نيست، بلکه راه و روشی علمي و فني است جهت بازدید بیشتر وب سایت ها و یا کمك به ديده شدن توسط كاربران و در نتيجه وب سايت ها به رتبه بالایی می رسند. اجرا و پياده سازي بهینه سازی سایت نيازمند تخصص ،دانش زياد و صبر است، زیرا كه الگوريتم هاي موتورهاي جستجو مدام در حال تغييرند و بنابراین غير قابل پيش بيني نیستند. از این رو دانش و تخصص افرادی كه در اين عرصه فعاليت مي كنند بسيار مهم و حائز اهميت است.داشتن یک وب سایت با ظاهر خوب و پربازدید به عوامل بسیاری بستگی دارد که برای موفق و خوب بودن آن باید به کلیه عوامل در کنارهم توجه و تمرکز کرد. يكي از این موارد كه در مسئله سئو (بهینه سازی سایت) مهم است، محتواي وب سايت است که در این مقاله به آن می پردازیم.

عوامل تأثیر گذار بر سئو:
سرعت بارگذاري سايت:
هرچه سرعت لود شدن سايت بالاتر باشد، وب سايت شما رنک یا رتبه بهتري در موتورهاي جستجو خواهد داشت.

مطالب تكراري:
در صورتیکه در وب سايت خود از محتوا و مطالب تكراري كه در وب سايت های مطرح و چاپ شده است استفاده كنيد،اين مطلب توسط موتورهاي جستجو تشخیص داده خواهد شد و نتیجتاً در رتبه و سئو سايت شما تأثير منفي خواهد گذاشت.

بهينه سازي تصاوير:
پایین آوردن حجم تصاویر و عكس هاي قرار داده شده در وب سايت نيز بر سئوي سايت تأثير بسزايي دارد.

لينك شكسته:
لینک شکسته به عبارت ساده تر به معنی لينك دادن به مطلب و محتوایی كه حذف شده می باشد و كاربر با كليك روي لينك پيغام خطا را مشاهده می کند، اين مورد تأثير منفي در رتبه سايت دارد.

عوامل و مواردی كه در بالا نام بردیم، همه موارد در رتبه يك سايت مؤثر می باشند، اما محتواي متنهایی كه در يك سايت قرار داده می شود نيز يكي از بحث های مؤثر و مهمي است كه باید مورد نظر و توجه متخصصین ، كارشناسان و صاحبان سايت ها قرار گيرد.

تأثير محتوا در سئو:

سئو خوب به محتواي عالي نيازمند است. گوگل به وب سایت هایی که مطالب بی ارزش و بی کیفیت منتشر می کنند رتبه نمی دهد.چنانچه در محتوای بکار برده شده در سایت از مطالب با ارزش مانند آموزشی و علمی که باعث ارتقا و یا بالا رفتن اطلاعات کاربر شود،مطالب انحصاری که توسط شخص یا افرادی نوشته شده باشد، مقاله و… استفاده شود رتبه بهتری برای سایت به همراه خواهد داشت. از دید کاربران، یک وب سایت می بایست مطالب منحصر به فرد و مداوم داشته باشد که مورد پسند آنها واقع شود اما درعین حال باید توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از کلیدواژه ها می تواند تجربه آنها را خراب کند و همچنین موجب جریمه شدن (پنالتی شدن سایت) از سمت گوگل شود. اینکه شما از چه نوع محتوایی استفاده می کنید مهم است اما به اشتراک گذاشتن آن در شبکه های اجتماعی که می تواند باعث جذب کاربران به سمت سایت شود مهم تر است.همچنین افرادی موفق هستند که محتوای سازگار با موتورهای جستجو در سایت قرار دهند. اگر کاربر محتوای تولید شده را بتواند درک کند و مورد پسندش باشد مجدداً به سایت شما مراجعه خواهد کرد و همین مورد موجب بازدید بیشتر سایت خواهد شد.


نکاتی در رابطه با محتوای مناسب:

انتخاب کلمات کلیدی مناسب:
انتخاب و کاربرد کلمات کلیدی که با زمینه فعالیت شما مرتبط باشند در تولید محتوای مناسب نقش مؤثری دارد. در ابتدای امر باید لیستی از واژه ها و کلمات کلیدی مناسب را انتخاب و به اولویت بندی کنید و سپس بر اساس آن واژه ها تیترهای اصلی را ایجاد کنید.

تولید محتوای پرمخاطب:
پس از انتخاب کلمات کلیدی، می بایست سعی نمایید تا موضوعات و متنهایی را انتخاب و مورد استفاده قرار دهید که اکثر کاربران به آن علاقمند باشند و باعث جذب مخاطب قدیم و جدید شود. چنانچه این امر میسر شود و اتفاق بیفتد کاربران زمان بیشتری را در وب سایت شما سپری کرده و در نتیجه رتبه سایت شما بهبود می یابد.

تولید محتوای طولانی:
زمان قرار دادن مقاله و متن در وب سایت باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورتیکه متون شما کوتاه باشد برای گوگل اعتبار و ارزشی نخواهد داشت زیرا که گوگل ترجیح می دهد سایت هایی را به کاربران و مخاطبان نشان دهد که متن کامل تری داشته باشند و اطلاعات بیشتر و کاملتری را به مخاطب ارائه دهند. مقالات باید حداقل ۳۰۰ کاراکتر و بیشتر تشکیل شده باشند.اما از این موضوع نیز غافل نشوید که صرفاً تولید متنهای طویل و متعدد باعث بهبود و پیشرفت سئوی وب سایت نخواهد شد بلکه متون می بایست از لحاظ علمی و نگارشی نیز مناسب باشند.

 

نویسنده : بهاره امامی

 

Leave a comment